مؤسسه فتوح اندیشه که در سال‌های اخیر، موضوع اصلی پژوهش‌های خود را بر محور «فقه دولت‌ اسلامی» تعریف کرده و تمرکز اصلی گروه‌های پژوهشی‌اش، تبیین نسبت میان فقه و دولت اسلامی می‌باشد، با تأسیس نمایندگی اصفهان بنا دارد تا دغدغه‌های مذکور را به‌صورت منضبط و از طریق تشکیل جلسات علمی و گروه‌های پژوهشی، وارد فضای علمی اصفهان و به‌خصوص جریان نخبگان حوزوی نماید تا از این طریق، از سویی ظرفیت‌های موجود در حوزه علمیه اصفهان، برای کمک به دولت‌سازی اسلامی فعال شود و از سوی دیگر، موضوعات اصلی امروز انقلاب اسلامی، در مسیر پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی اصفهان، پرورش یافته و دغدغه ذهنی نخبگان شود. بر این اساس، نمایندگی مؤسسه فتوح در شهر اصفهان، تاکنون اقدام به فعالیت زیر نموده‌ است:

  1. تأسیس دو گروه پژوهشی با عناوین: «فقه وقف و دولت اسلامی» و «فقه زنان و دولت اسلامی» نمود که هر یک، زیر نظر مجتهد و با تعهد اعضای گروه مبنی بر مطالعه و پژوهش، شروع به کار کرده است. هر یک از گروه‌های مذکور، از سویی به مطالعات کتاب‌خانه‌ای و تحلیل نظری در باب نسبت فقه و دولت اسلامی توجه دارند و از سوی دیگر، خود را متعهد به پژوهش‌های میدانی و رصد نهادهای سیاسی و اجتماعی مرتبط با موضوع خود کرده‌اند. هر هفته، مجتهد گروه، ابعاد فقهی موضوع را در قالب درس خارج به اعضا آموزش می‌دهد و در حاشیه آن، جلساتی با موضوع فقه سیاسی، به‌صورت آموزشی و یا متن‌خوانی برگزار می‌شود. با این‌ حال، طراحی چگونگی حرکت گروه به سوی اهداف پژوهشی، نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جزئی‌تر است که در شورای سیاست‌گذاری گروه‌ها، این مهم محقق می‌شود.
  2. برگزاری نشست‌های تخصصی «فقه دولت اسلامی» (مرتبط با موضوع هر یک از گروه‌ها) که این نشست‌ها به دو صورت برگزار می‌شود. یک‌ دسته از این جلسات، با حضور متخصصین و پژوهش‌گران مرتبط با موضوع گروه برگزار می‌شود و دسته دیگر، با حضور مسئولین اجرایی نهادهای اجرایی برگزار می‌شود تا موانع و مشکلات اجرایی حضور فقه در مقام اجرا، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد.
  3. برگزاری دوره‌های آموزشی فشرده در جهت ارتقای سطح پژوهش‌گران مؤسسه و اطلاع از آخرین دستاوردهای پژوهشی نهادهای علمی و آموزشی دیگر.
  4. برگزاری سلسله جلسات راهبردی با محوریت موضوع «حوزه و دولت اسلامی» در جهت کشف راهبردهایی برای قرارگرفتن حوزه‌های علمیه به عنوان مهم‌ترین پشتوانه دولت‌سازی اسلامی.
  5. برگزاری نشست‌های ماهیانه در میان فقیهان مبرّز و اساتید درس خارج حوزه اصفهان با موضوع «نسبت میان فقه و دولت‌سازی اسلامی».

مدیریت نمایندگی اصفهان بر عهده حجت‌الاسلام محمدابراهیم کریمی است.